Tuesday, 10 June 2014

Święto cykliczne wyjątkowo liczne!

W miniony weekend aż jedenaście polskich miast przeżywało prawdziwe rowerowe oblężenie. Wszystko za sprawą corocznej imprezy - Święta Cyklicznego. Jest to jeden z najbardziej obywatelskich festiwali rowerowych w Polsce. Mnóstwo różnych uczestników w bardzo różnym wieku, wśród których można znaleźć zapalonych rowerzystów, aktywistów, zupełnych amatorów jazdy na jednośladzie, miłośników przygód, ale też poszukiwaczy wrażeń. Choć motywacje do udziału w imprezie często bywają odmienne, idea pozostaje niezmiennie taka sama. Wszystkich łączy wspólny cel –  świętowanie wolności jaką daje jazda na rowerze. Uczestnicy poprzez udział w  finałowym Wielkim Przejeździe Rowerowym dają wyraz poparcia dla idei zrównoważonego transportu, uspokojenia ruchu samochodowego, tworzenia ścieżek rowerowych, poprawy bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych, a przy tym wszyscy miło i aktywnie spędzają wolny czas. Nic więc dziwnego, że każda kolejna impreza przyciąga coraz więcej sympatyków, a liczba miast włączających się do rowerowej zabawy wciąż rośnie. Aż trudno uwierzyć, że początki  były naprawdę niewinne. Najpierw Kraków i pięćset uczestników już wtedy radujących serca organizatorów wydarzenia. Teraz mamy Kraków, Brzeg, Bydgoszcz, Trójmiasto, Łódź, Olkusz, Poznań, Szczecin, Warszawę, Wrocław oraz Zieloną Górę, ale też o kilka okrągłych zer liczniejszą liczbę uczestników, do których grona (skoro już o liczeniu mowa) zalicza się również Bike Belle.


Nasza reprezentacja w pełnej gotowości stawiła się na krakowskiej świątecznej trasie i z radością obserwowała całą masę zadowolonych rowerzystów, których tym razem było aż ponad trzy tysiące. Jeszcze większą przyjemność sprawiał nam widok  kolorowych rowerów zaopatrzonych w nasze kosze, siodełka oraz wdzięczne i dźwięczne dzwoneczki. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnego Święta Cyklicznego. Mamy nadzieję, że ilość uczestników będzie niezmiennie rosła!


1 comment:

  1. Poprawka do tekstu - idea Święta Cyklicznego (pod nazwą Wielki Przejazd Rowerowy) powstała 18 lat temu w Gdańsku i zaczęła się od przejazdu w... 70 osób. Od tego czasu Wielki Przejazd Rowerowy jest organizowany corocznie, z czego 14 edycji w Gdańsku a 4 ostatnie edycje - w całej Aglomeracji Gdańskiej (nie tylko w Trójmieście!) - czyli także w Wejherowie, Redzie, Rumi, Pruszczu Gdańskim a od tego roku także w Tczewie. Cieszymy się, że idea WPR/ŚC coraz powszechniej przyjmuje się w wielu innych miastach Polski. Pozdrawiamy - organizatorzy WPR (ŚC) w Metropolii Gdańskiej.

    ReplyDelete