Monday 14 November 2011

Cycle chic jesienią - na rowerze w deszczu

W ramach propagandy pod hasłem "Nie więź roweru jesienią w garażu" Rowerzystka-Dobra-Rada zachęca do nieprzejmowania się za bardzo pogodą. W dzisiejszym odcinku: jak jeździć rowerem w deszczu.

Listopad rozpieszczał nas w tym roku wyjątkowo. Nie pamiętam roku, w którym we Wszystkich Świętych
na Skałkach wciąż paliłyby się ogniska i grille. A tu - niespodzianka. Zdarzyła się nam jesień jak z taniego romansidła, żółte liście spadały z drzew o czarnej korze i fruwały na tle błękitnego, bezchmurnego nieba, dzikie wino czerwieniło się jak dzięcielina pałająca panieńskim rumieńcem, było tak uroczo i cukierkowo, że brakowało tylko angielskich arystokratów, jadących kłusem na karych rumakach po wrzosowiskach albo drogach obrośniętych wierzbami.

Koniec tego dobrego, powiedziała Buka i postanowiła wreszcie wybrać się do naszego kawałka świata. Na pewno też to czujecie, te chłodne wieczory, te mroźne poranki, te kwiaty malowane na szybach (i zabawni kierowcy, z wyrazem najwyższego skupienia na twarzy skrobiący okna swoich pojazdów)... Z Buką przychodzi chłód, ale przychodzi też wiatr i deszcz. Ze strachu przed Buką wiele rowerów chowa się w piwnicach, garażach, przedsionkach i innych mało sympatycznych miejscach, podczas, gdy ich właściciele i właścicielki przedzierzgają się z rowerzystów w stłoczonych w zaparowanych autobusach i tramwajach pasażerów albo sfrustrowanych, stojących w korkach kierowców.

Rowerzyści i rowerzystki! Nie idźcie tą drogą! Jesienią i zimą na rowerze jeździć można bez specjalnych wyrzeczeń. Jak pisze autor bloga BikeSnobNYC:

Jazda na rowerze odbywa się na zewnątrz. Rzecz jasna, możesz jeździć na rowerze w zamkniętym pomieszczeniu, ale - umówmy się - nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chcesz gdzieś dotrzeć, więc prędzej czy później przyjdzie pora, by zmóc się z rzeczami typu deszcz, wiatr czy chłód. (...) Musisz zrozumieć, że nie ma nic złego w tym, by od czasu do czasu czuć zimno [albo deszcz] i że są sposoby, by uczynić to całkiem znośnym.
 Jak więc poradzić sobie z deszczem? Przede wszystkim, warto zadbać o buty, które nie przemokną po dziesięciu minutach. Nie bójcie się, chłopcy i dziewczęta - niekoniecznie musicie ubierać kalosze - na rowerze stopy i tak moczą się mniej niż podczas skakania przez kałuże na swej drodze, warto po prostu mieć na nogach  buty-nie-ze-szmaty.

Lekkie kozaki dają radę

Co dalej? Warto zadbać o przeciwdeszczową pelerynę (nadal szukam przykładów solidnych, ŁADNYCH, a jednocześnie rozsądnie wycenionych peleryn - ktoś ma namiary?) lub parasol. Dobre parasole dla rowerzystów projektuje holenderska (oczywiście) firma Senz. Jedno i drugie powinno ochronić nas przed zmoknięciem do suchej nitki. To dla rowerzystek i rowerzystów. A co dla rowerów?

Zbawienne podczas deszczowych dni są wodoodporne pokrowce na siodełka. Mokre siodełko = mokry tyłek. Bardzo tego nie lubię. Kiedyś ratowałam się reklamówkami zakładanymi na siodło, ale po jakimś czasie zaczęło mi przeszkadzać bycie reklamą supermarketu. W związku z tym w Bike Belle mamy do wyboru dziesiątki wzorów i kolorów pokrowców, żeby nikt już nie musiał jeździć z napisem "T*sco" albo "C*r*f*r" na siodełku - możesz wybrać taki, który będzie pasował do Ciebie i Twojego roweru.



W czasie deszczu dzieci się nudzą, a woda leje się nie tylko z góry, ale i z dołu. Nie mam na myśli stu rodzajów deszczu wg Forresta Gumpa, ale mokre ulice, z których woda chlapie na nas podczas jazdy. Bogu ducha winny rowerzyści dostają wodą od góry do dołu. Zachlapaniu nóg zapobiegną dobre buty i "antychlapacze" montowane w dolnej części błotnika (o samych błotnikach nie muszę wspominać, prawda?). 

Stylowym rowerzystkom, które nie boją się deszczu, a nie chcą rezygnować ze swoich ulubionych spódnic oraz stylowym rowerzystom, którzy lubią trencze, a nie lubią plam na nich, polecam osłony tylnego koła, tzw. dress guards, genialny wynalazek, który pomaga ograniczyć "efekt deszczowej przejażdżki na rowerze" na ubraniu, a przy okazji chroni Twój strój przed wkręceniem się w szprychy. W czasie deszczu najlepiej sprawdzą się osłony skórzane i te wykonane z nieprzemakalnego tworzywa. Całą kolekcję dostępną w BB możesz zobaczyć tutaj.

Biała osłona koła, Selle Monte Grappa, 73.90

Osłona tylnego koła na rower, czerwona w białe groszki, Basil, 43.90

Osłona tylnego koła na rower (dress guard), Basil Rosa, 43.90

Brązowa osłona koła, Monte Grappa, sztuczna skóra, 73.90
A dla tych, którzy jeżdżą na kolarzówkach i cierpią z powodu, hm, mało estetycznych plam na tylnej części spodni, sprytni Szwedzi z Gothenburga wymyślili gadżet o prostej i nie pozostawiającej wątpliwości nazwie Ass Saver. Jego działanie możecie zobaczyć tu: 


Mam nadzieję, że namówiłam chociaż część z Was na spróbowanie. Nie jesteśmy z cukru! W Hollywood wiedzieli to już -dziesiąt lat temu (ale zapomnieli w tę piękną scenę wkomponować rower. Założę się jednak, że scenarzysta miał pierwotnie taki pomysł!)


4 comments:

  1. Ja niestety przedzierzgnęłam się w sfrustrowaną kierowcę:( A moja frustracja jest tym większa, że świeżo mam w pamięci, jak jeszcze niedawno, pomykałam sobie sprytnie i szybko nie bacząc na korki...
    Jak dla mnie, najbardziej dokuczliwe w porannej, jesiennej jeździe na rowerze, było mroźne powietrze boleśnie kłujące mnie w twarz...
    Zdałaby się może jakaś stylowa kominiarka;)

    ReplyDelete
  2. kupiłem ponczo i po pierwszej przejażdżce w deszczu po mieście okazało się że nie ma jak sygnalizować skrętu w lewo gdy przednia powierzchnia ponczo jest przymocowana do nadgarstków (aby mi jej nie podwiewało) a przez otwór przy lewej krawędzi kierownicy wystaje lusterko

    ReplyDelete
  3. dzięki za komentarz - w takim razie może nie warto tracić czasu na poszukiwanie ładnego ponczo :)
    myślę właśnie nad fajnymi płaszczami przeciwdeszczowymi

    ReplyDelete
  4. BikeBelle - kup sobie parke. ma rekawy i kaptur, jest przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa. Do tego można znaleźć super wzory. Wygodna i estetyczna. polecam :)

    ReplyDelete